Tipy na pravidelnou údržbu auta

Právě jste si koupili své první vlastní auto a jen při pohledu do jeho motoru na vás padá tíseň, protože průprava z autoškoly byla na takovou zodpovědnost nedostatečná? Nejste v tom sami! Na moderních autech ubývá segmentů, které by si mohl majitel obstarat sám, takže se dnes z velké části o údržbu auta postará váš vyvolený autoservis. Objednávka pravidelné údržby auta ale leží jen na vás, a tak si shrňme, co je nutné řešit.

Výměna oleje

Jak často je třeba ji provádět? Doporučená lhůta pro výměnu se uvádí mezi 10 - 15 tisíci najetými kilometry. Pokud jezdíte velmi nepravidelně, je lepší si interval o něco snížit. Přehled o tom, kdy je čas na další interval výměny oleje, si udržíte, když si poznamenáte výši ujetých kilometrů pro další výměnu.

Jak dlouho trvá výměna oleje? Většina autoservisů zvládne tuto službu do hodiny.

Kolik stojí výměna oleje? Samozřejmě záleží na objemu nádrže i typu filtru, ale pokud si jako příklad vezmeme u nás nejprodávanější značku vozů - Škoda, tak v autorizovaných servisech začíná tato služba na dvou tisících, u neautorizovaných se dostanete i pod tisíc korun.

Kromě motorového oleje je nutné provádět i výměnu převodového oleje.

Olej se nachází i v převodovce vašeho auta a ten je zapotřebí také pravidelně měnit. Tato výměna patří mezi ty nákladnější údržby, ale neprovádí se tak často jako u motoru - ideálně každých najetých 60 tisíc km. Výměna oleje v automatické převodovce je o něco komplikovanější, dnes však najdete mnoho specializovaných autoservisů, kde tyto výměny provádějí běžně. 

Péče o pneumatiky

Aby měla vaše jízda co nejlepší vlastnosti a pneumatiky vydržely déle, kontrolujte pravidelně tlak pneumatik, ideálně při každém tankování. Správný tlak huštění pneumatik se pohybuje okolo 2,3 baru. Přesnější hodnotu se dozvíte přímo v popisu vozu od výrobce, či snadno vyhledáte na internetu podle modelu auta. Na jaký tlak hustit pneumatiky, pokud auto hodně zatěžujete například převážením materiálu, myslí příručky také - pneumatiky nahustěte na 3 bary i více.

Vzduchový filtr

Vzduchový filtr do auta slouží k zachytávání nečistot, které by jinak nasál prostor motoru. Jak často měnit vzduchový filtr? Opět se můžeme řídit pokyny výrobce, který doporučuje určitý počet ujetých kilometrů, ale lépe nám na otázku, kdy měnit vzduchový filtr, odpoví jeho vlastní stav - pokud zjistíme, že je zanesený, vyměňme ho.

Brzdové kotouče a destičky

Brzdové destičky a kotouče patří mezi komponenty, které jsou silně namáhány vzájemným třením při brždění, je tak nutné hlídat jejich opotřebení a včas je vyměnit.

Jak dlouho vydrží brzdové destičky? Výrobci průměrnou životnost odhadují na 30 - 50 tisíc kilometrů. Naše doporučení kdy měnit brzdové destičky je zohlednit náš převládající styl jízdy - především jak umíme zacházet s motorem, dále, jak těžký je náš vůz a jaký typ destiček na brzdách máme. Pokud vozu dáváme zabrat, vyměňujme je častěji. 

Jak dlouho vydrží brzdové kotouče? Kotouče mají delší životnost než destičky, výrobci uvádí, že vydrží až 2x či 3x déle. Dobu, kdy vyměnit brzdové kotouče, vám tak naznačí každá druhá výměna destiček. A jak poznáte, kdy měnit brzdové kotouče? Kromě nerovnoměrného brzdění automobilu, které by mohlo naznačit deformaci kotoučů, se většinou kotouč intenzivním třením ojede a ztenčí. Pokud se tloušťka brzdového kotouče dostane pod stanovenou minimální hranici, nastala potřeba výměny.

Další důležitou hlídanou položkou u brzd je výměna brzdové kapaliny. Účinnost brzdové kapaliny se postupně snižuje častým zahříváním, a proto je nutné ji měnit v rozmezí 1 roku až 3 let. Autoservis může provést i preventivní měření teploty varu brzdové kapaliny, cena vás vyjde do sta korun a vy zjistíte, zda je výměna nutná. Cena výměny brzdové kapaliny se pohybuje od 500 korun výše.

Chladící kapalina

Chladící kapalina brání přehřátí motoru a jedná se o poměrně speciálně nakombinovaný koktejl látek určený pro oběhovou soustavu našeho vozidla. Její účinnost postupně slábne, takže je potřeba i ji pravidelně měnit - doporučení je každé 2 roky. Dříve však může docházet i k úniku chladící kapaliny a tu je tak zapotřebí doplnit.

Dolévání chladící kapaliny se provádí přímo do jí určené nádrže. Kapalina do chladiče by se měla vybírat dle pokynů výrobce a její míchání s jinou značkou se důrazně nedoporučuje. V zimě navíc hrozí její zmrznutí, pokud není doplněna o nemrznoucí směs.

Jestli si nejste jisti, zda ta vaše mrazu odolá, změřte bod tuhnutí pomocí hustoměru chladící kapaliny. Doplnění chladící kapaliny v případě velkého úbytku musí proběhnout, jinak nedoporučujeme auto znovu startovat. V nouzových případech lze na dojetí do servisu nádrž doplnit obyčejnou vodou.

Péče o interiér auta

A na závěr se věnujme místu, kde budeme trávit nejvíce času - vnitřku auta. Pravidelné čištění interiéru auta pomůže cítit se uvnitř vozu příjemně a také prodloužíme životnost čalounění i koberců. Zvláště v zimním období dostávají textilní části auta velmi zabrat, protože se na ně z našich bot a bund přenáší vlhkost, která při kratších vyjížďkách, jakými často bývají cesty do práce, nestihne řádně vyschnout.

Pro letní období, kdy vůz rychle vyschne, je vhodné mokré čištění interiéru auta, kdy se veškeré textilní části interiéru vytepují podobně jako koberce. Ideálními přípravky na čištění interiéru auta jsou speciální šampony či aktivní pěny.

Méně pracné a zároveň vysoce ekologické je parní čištění aut, které všechny textilie vyčistí a zároveň zbaví bakterií bez použití speciálních prostředků - celou práci odvede čistá voda. A pokud si přejete opravdu důkladnou dezinfekci kabiny svého vozu, vyzkoušejte čištění auta ozonem, které patří mezi nejúčinnější způsoby likvidace bakterií, plísní, virů i zápachu.

Péče o vozy na LPG

Pokud jste se rozhodli vydat ekologičtější i ekonomičtější cestou, tak se pro vás jako varianta naskytl vůz na LPG. Jaká jsou specifika v péči o vozy s tímto typem pohonu?

Při běžném provozu je důležité pravidelně střídat plynový pohon s benzínovým, aby se nezanášely vstřikovače.

Jednou za rok nebo každých 10 tisíc km je nutné auto přivézt na servisní a revizní prohlídku - ta zkontroluje celé LPG zařízení a v pravidelných intervalech zajistí výměnu filtrů.

Závěrem...

Zodpovědná péče o auto má smysl po celý rok, ale jestli je nějaké období zvláště důležité, tak příprava auta před zimním obdobím. Nejdůležitější je nenechat se překvapit náhlým mrazem a kromě přezutých zimních pneu mít připravenou k použití i další výbavu, jako je nemrznoucí směs či škrabka na okna.

Přejeme vám nejen s našimi tipy mnoho bezpečně ujetých kilometrů!