Stěhování: Jak připravit nábytek k přepravě?

Na stěhování je třeba připravit nejen sebe, ale hlavně nábytek. Jak si poradit s objemnějšími kousky, aby se při převozu nepoškodily? Jaký obalový materiál je pro jejich zabezpečení vhodný? Pojďme se zaměřit na to, jak si co nejvíce usnadnit neoblíbenou činnost, na kterou lidé často říkají, že by snad raději vyhořeli.

stehovani

Zdroj: Unsplash.com

Na co byste neměli zapomenout? 

Při stěhování je dobré mít alespoň orientační body toho, jak budete postupovat. Budete muset skloubit mnoho úkonů naráz a snadno v celém procesu může nastat zmatek. 

  • Vyhraďte si na stěhování dostatek času. Lepší je vždycky víc než méně. Nebudete tak v ještě větším stresu kvůli tomu, že nestíháte převést všechny věci v řádech několika hodin. Nezapomeňte převoz věcí je v podstatě to nejmenší. Balení a následné vybalování ale může sežrat mraky času. 
  • Myslete na systém už při balení. Vše umístěte do přehledných krabic, které popište, abyste přesně věděli, co kde najdete. Usnadní vám vybalování mnohem víc, než byste si dokázali představit. 
  • Krabice rozdělte podle potřeby. Sezónní věci můžete nechat až na konec, naopak věci, které budete potřebovat hned po přestěhování, jako je ložní prádlo, základní oblečení, kosmetika nebo nádobí, si nechejte při ruce. Podle priority pak věci skládejte i do auta nebo náklaďáku.
  • Nezapomeňte si zajistit i další praktické věci, které by vás možná na první dobrou nenapadly parkování nákladního vozu co nejblíž domu, rozložení větších věcí, které neprojdou dveřmi nebo je nedáte do výtahu, apod. 

krabice

Zdroj: Unsplash.com

Jak připravit skříňky a komody 

U stěhování nábytku záleží na velikosti. Menší skříňky, regály a komody můžete v pohodě převážet v celku, stačí je omotat fólií. Případně odejmout úchytky a sundat vnitřní police, aby při převozu nebo položení nábytku nepadaly. Zásuvky nezapomeňte zajistit proti vysunutí. 

Větší kousky nábytku rozložte na menší části tak, aby se vám pohodlně nesly a vešly se vám do výtahu. Myslete také na užší chodby a prostory, kde budete muset s nábytkem manipulovat.

Jak stěhovat postel a matraci?

Stěhování postele patří mezi ty těžší části. Postel může být masivní a těžká proto ji v každém případě rozložte. Nezapomeňte si veškeré součástky uložit, na šroubky si vemte na pomoc třeba sáček, který pomocí vázací pásky připevníte k posteli. Jednotlivé části postele obalte do stretchové fólie a popište, abyste věděli, o jakou část se jedná. 

U matrace to bude trochu složitější nejspíš se vám ji totiž nepodaří složit do vakuového válce, v jakém jste si ji přivezli z obchodu. Tu stěhujte nesloženou. Jednodušší a praktičtější varianta je omotat ji fólií nebo pevným igelitem. Při stěhování ji nenechávejte ve vlhku ani v chladu. Máte-li matraci se snímatelným potahem, máte vyhráno. Před samotným ulehnutím můžete potah sundat a vyprat. 

Vhodné obalové materiály jsou klíč 

Abyste při převozu váš majetek dostatečně ochránili, důkladně ho zabalte. Obalových materiálů existuje celá řada a budou vám v celém vašem kroku více než nápomocni. 

Strečovou fólií lze obalit nábytek, peřiny, matrace i další větší kousky. Křehké nádobí nebo elektroniku zabalte do bublinkové folie, která jim poskytne skutečně maximální ochranu.