Ochranné pomůcky a zahradní nářadí

S příchodem teplých dní se mnoho z nás přesouvá ve svém volném čase na zahradu a začínáme se konečně věnovat péči o záhony, květiny nebo stromy. Do ruky bereme různé nářadí i nástroje. Kultivátory, nůžky na plot, ale i obyčejný rýč – to vše může být při neopatrném zacházení příčinou zbytečného úrazu. Jak takovým často marným situacím předejít? Přinášíme vám několik praktických tipů.

Chraňte své ruce

Téměř při jakékoli práci na zahradě používáte především ruce. Ať už jde o obyčejné pletí nebo sázení, vystavujete je různým druhům prostředí. Tím dochází nejen k poškozování kůže, ale i k jejímu vysušování nebo znečistění. Rukavice jsou obyčejným, ale zdaleka nejúčinnějším a nejlevnějším způsobem, jak své ruce chránit.

Rukavice oceníte ale i při takové práci, jako je řezání větví nebo rytí půdy. Ačkoli se může zdát, že právě při podobných činnostech jsou ruce samy o sobě dostatečně chráněny, nezapomínejte, že nošením rukavic předejdete vzniku mnoha mozolů nebo puchýřů. Ruce tak budete moct používat každý den a ne je v další dny ovazovat a chránit před nebezpečnou nečistotou.

Chraňte své oči

Dalším zásadním orgánem, který si zaslouží ochranu, je zrak. Při práci s elektrickými nůžkami, při řezání s pilou, ale i při jízdě s kultivátory je praktické ochránit své oči kvalitními ochrannými brýlemi. Tříska, kamínek nebo kousek větévky dokážou způsobit velmi nepříjemnou bolest.

Zejména v letním počasí jsou kvalitní brýle ochranou i před UV zářením od slunečních paprsků. Pokud se na zahradě pohybujete pravidelně, nepodceňujte tuto potřebu a vybavte se kvalitními brýlemi.

Chraňte své uši

Přestože práce s motorovou pilou nebo s cirkulárkou nepatří mezi činnosti, které bychom na zahradě vykonávali denně, dbejte na to, abyste právě při zvýšeném hluku dostatečně chránili své uši. Sluch je vzácný.

FB packsea