Jak na zabezpečení domu svépomocí

To, že se vloupání netýká pouze rekreačních oblastí, není asi žádným překvapením. Terčem a snadnou kořistí je každý vytipovaný objekt. Někteří zloději dokáží vniknout i do objektů, kde se zrovna nachází majitelé. Četnější útoky jsou zejména v létě, protože lidé neustále jezdí za dovolenou. Hodně lidí zapomíná na prevenci v podobě zabezpečení domácnosti, ta je však zásadní.

Na co vrhnout nejdříve?

Určitě byste měli začít mechanickým zabezpečením, protože první pohled na zjevné překážky dokáže zahnat chuť na kořist mnoha zlodějů. Primárním úkolem mechanického zařízení je ztížení a zamezení přístupu nepovolaným osobám do zařízení, bytu či domu a tím pádem efektivně zhatit všechny snahy o vykradení objektů.

Důležité prvky při zabezpečení dveří

U nekvalitních dveří nabízíte zloději bezproblémový vstup zdarma. Proto se vyplácí si koupit pořádné dveře s kvalitně odvedenou montáží. Počítejte s tím, že instalace bezpečnostních dveří je složitější a je třeba, abyste při instalaci používali ocelové zárubně.

Jednodušším řešením je, že vyměníte cylindrické vložky za speciální bezpečnostní vložky. Společně s vložkou nainstalujte i bezpečnostní kování. K bezpečnostnímu kování bez debat patří klika ve tvaru koule. Taková chabá útěcha pro bezpečnost je bezpečnostní řetízek a dveřní zámky. Ale pokud má zloděj sílu, stačí mu dveře vykopnout.

U obchodních dveří či objektů většího významu je dobré využít mříže na dveře. Cena mříže na dveře se pohybuje od 3000 Kč. Cena se může lišit od návrhu přes výrobu mříže až po konečnou montáž. Je tu i možnost, že si ji svaříte sami, složitější pak bude ale ukotvení.

Jak chránit i další vstupy?

Dům, pozemek nebo jiný objekt má obvykle vstupů více. Zadní vchod, dveře od sklepa nebo vrata od garáže. I u těchto vstupů si dejte záležet na bezpečnost. Naistalujte si bezpečnostní zámek, zaměňte kliku za kouli či dejte mříže na dveře. Mříže do sklepních oken je důležitým prvkem při ochraně sklepa stejně jako bezpečnostní mříže na dveře.

Specificky pro bytové domy či pro obzvlášť cenné předměty si lze nechat namontovat tzv. bezpečnostní sklep, který nahradí dřevěné sklepní stěny za lehké ocelové.

Vykradači objektů si dokáží otevřít i okna a právě tento přístup je nejvíce zneužíván. Zabezpečení oken každý podceňuje, přitom ale stačí pouze rozbít nebo vypáčit okno. I v tomto případě lze využít mříže do oken. Hlavně dejte mříže na okna, která jsou situovaná v přízemí. Kované mříže mohou být jak bezpečnostní, tak okrasná umělecká díla. Mříž do okna vám tedy vyřeší i estetickou stránku věci. Za pozornost stojí i bezpečnostní folie na okna, která po úderu zabraňuje vysypání okna. Aplikace fólie není nijak složitá, zásadní je okno před aplikací velmi dobře vyčistit.

K dalším možnostem ochrany oken patří venkovní bezpečnostní rolety a žaluzie, které doporučujeme využít zejména na balkonech či v nižších patrech domu. Kromě bezpečnosti mohou pomoci s hlukem z ulice a samozřejmě zlepšují tepelný komfort v zimě i v létě.

Konkrétně v případě balkónů doporučujeme přečíst článek Jak na zabezpečení balkonu.

Elektronické zabezpečení

Toto zabezpečení neslouží k tomu, aby zloděje zastavilo, ale aby upozornilo na jeho vniknutí. Kompletní zabezpečovací systém by měl navrhnout a instalovat odborník. Některé prvky si však dokážete zapojit i sami a stojí pár korun. Například bezpečnostní kamera stojí okolo 1000 Kč. U bezdrátového kusu je instalace snadná a rychlá. Přes internet vám bude vysílat aktuální obraz objektu. U venkovních kamer máte výhodu funkce nočního vidění a nabízí i možnost záznamu.

Užitečné může být i digitální kukátko. Základní model stojí jako bezpečnostní kamera. Disponuje vnější kamerou a vnitřní obrazovkou. Přenáší obraz před vchodovými dveřmi. Nejen pro lepší obraz z kukátka se hodí mít nainstalováno u vchodových dveří světlo s fotobuňkou.

Nevýhody svépomocného zabezpečování

Kutilové si umí poradit s čímkoliv, proto se pustí do výroby zabezpečujících prvků a jejich instalace. Tato cesta se zdá být levnější. Ale instalace bezpečnostních prvků svépomocí se může rychle prodražit. Špatně nainstalované prvky neplní své úkoly a mohou spouštět falešné poplachy nebo nedělají nic. Dalším problémem je, že pojišťovny neuznávají takto instalované prvky a vzniknou vám potíže při likvidaci pojistné události.

Pokud navíc nejste zvyklí manuálně pracovat, může se stát, že se při instalaci zraníte. Při všech pracích proto používejte ochranné pracovní pomůcky – základem jsou ochranné pracovní brýle a protipořezové rukavice.