Druhy vrtaček a jejich použití

Vrtačka je stroj, který se vám hodí v domácnosti. Když potřebujete přivrtat obraz nebo sestavit nábytek či něco vyrobit. Jaké jsou druhy vrtaček a na co se používají?

Free Základová fotografie zdarma na téma @ venku, dovednost, dřevo Stock Photo

Zdroj: Pexels.com

Dělení vrtaček

Dělí se podle pohonu na ruční a strojní, také podle polohy vřetene, na vertikální, horizontální a jiné. Dále se dělí na vodorovné, které jsou rozděleny na stolové, s příčným stolem a deskové a jemné vyvrtávačky.

Kromě vrtaček užívaných v domácnosti a na práci existují také vrtačky, které se používají jako zubní vrtačky, vrtné soupravy do země, soustruh a průmyslové vyvrtávací stroje.

Vrtačky pro domácí použití

Jako vrtačka se používá široké spektrum strojů. Aku šroubovák je za nízkou cenu a výhodný na šroubování, má nízkou hmotnost, nedostatečný výkon a vrtá pouze do materiálů, které jsou měkké, jako dřevo. Disponuje akumulátorem a nemusíte u něj řešit tahání kabelu po zemi.

Zdroj: Pexels.com

Aku vrtačka má nízkou hmotnost, neomezený dosah a nižší výkon, vhodný pro drobné práce v domácnosti, jako je vrtání obrazů nebo opravy v bytě či domě. Lze ji použít v domě, kde jsou cihly, protože je to porézní materiál, do kterého můžete zabít i hřebíky. Vrtání je však lepší, protože šroubky lépe drží.

Příklepová vrtačka má univerzální použití, velký výkon a snadno se ovládá. Je za vyšší cenu a má obtížnější ovládání. Hodí se na vrtání do panelu v bytech, kde jsou v betonu kousky kamene. Se slabší vrtačkou do panelu vrtat nelze. Připojuje se kabelem do zásuvky a je potřeba vyššího výkonu. Příklepová vrtačka je robustní stroj, na který budete potřebovat trochu sílu. Těžko se s ní manipuluje.

Vrtací kladivo je vrtačka, se kterou se snadno dostanete i do horších materiálů, má rozumnou hmotnost a dobře se drží. Je však dražší a musí být připojena do elektrické sítě. Nejde ho použít na baterii. Nehodí se pro začátečníky, ale spíše profesionální řemeslníky, ocení jej však i zapálený kutil. Vrtacím kladivem můžete vrtat i do dlaždic nebo tvrdého betonu.

Diamantová vrtačka Má vysokou cenu a hodí se pro práce s materiálem, do kterého se dá velmi těžko dostat. Lze s ní vrtat i do nejtvrdšího betonu. Diamant je materiál, který má nejvyšší tvrdost na světě a lze s ním provrtat i tu nejsilnější skálu. Diamantové vrtačky si kupují převážně profesionální řemeslníci.

Free Základová fotografie zdarma na téma bezpečnost, budova, dřevo Stock Photo

Zdroj: Pexels.com

Bezpečnost práce a ochranné pomůcky

Při vrtání do jakéhokoliv materiálu byste určitě neměli zapomínat na bezpečnost práce. Především nesmí chybět ochranné rukavice a oděv. Pevné boty s pevnou podrážkou, tak aby se vám noha při vrtání nesesmekla a také ochranné brýle. Pracovní čepice je také důležitá, ale není nutná. Neměli byste mít na sobě žádné ozdoby, do kterých by se mohl stroj zachytit.

Před zahájením práce je potřeba stroj zkontrolovat, jestli je v pořádku a všechny části sedí. Dávejte pozor také na odletující třísky z materiálu, aby vás nezranily. Veškeré ostatní nástroje si odložte na pracovní desku, aby vám nepřekážely. Vrtačku vždy nechejte dojet, nebrzděte ji rukou.

Zdroje:

https://www.arecenze.cz/aku-vrtacky/

https://www.spotrebitelov.cz/clanky/jake-jsou-druhy-vrtacek/