Dokončujeme stavbu: Máme pro vás rady, na co nezapomenout

Pokud se základní stavební práce na vašem novém domě chýlí ke konci, možná jste v pokušení trochu zvolnit a začít se konečně pořádně těšit na nový domov. Zatímco těšení je samozřejmě naprosto na místě, neměli bychom však usnout na vavřínech. Právě po dokončení hrubé stavby totiž přichází na řadu ty pravé starosti. Pokud bychom nad nimi jenom mávnuli rukou, mohlo by se snadno stát, že toho budeme v budoucnu hořce litovat. Na co tedy při dokončování novostavby nezapomenout?

Zdroj: Pexels.com

 

Před instalacemi zajistěte dům proti zlodějům.

Možná jste se rozhodli odložit osazení oken až na chvíli, kdy budou hotové hrubé rozvody, při jejichž rozvádění se často bourá a seká, což může snadno skončit rozbitým či poškozeným sklem. Zatímco však hrubá stavba příliš zlodějů neláká, kabely a nejrůznější kovové kohouty a trubky mohou být lákadlem pro všechny nekalé živly z okolí.

Pokud necháte dům nezajištěný a nehlídaný, mohou se do stavby během noci bez problémů dostat zloději a prodat nalezený kov do sběru. Vám pak nezbude než se do rozvodů a elektroinstalace pustit znovu. To může být problém především v případě, že jste nevyužili možnosti navýšení půjčky o neúčelovou část a vaše hypotéka přesně odpovídá nákladům na stavbu.

A jak se tedy této nepříjemné situaci vyhnout? Především nezapomeňte na noc vždy zabednit či jinak zabezpečit veškeré otvory ve stavbě, ať už se jedná o okna či dveře.

Myslete na zavedení vody pro zahradu

Když jsme u těch rozvodů, častým kamenem úrazu je to, že zapomínáme na skutečnosti, že nejde pouze o rozvody v domě, ale například i na zahradu. To se týká jak osvětlení, tak především rozvodu vody.

Pokud totiž nemáte na zahradě studnu, akumulační nádrž či jiný přístup k vodě, budete muset například při zalévání záhonků či trávníků využívat kohoutek v kuchyni či koupelně, což je značně nepraktické. Myslete tedy včas na to, že je třeba do fasády přivést vodu pro napojení hadice. Zároveň nesmíme zapomínat, že je nutné osadit sestavu tak, abychom ji na zimu mohli vypustit.

Podlahové vytápění si rozmyslete včas

Podlahové vytápění je rozhodně hitem posledních let – pokud stále váháte, zda ho budete potřebovat, či si vystačíte s obyčejným topením, raději se rychle ve svých úvahách rozhoupejte. Jakmile totiž přijde na řadu pokládání podlahy, měli byste mít jasno. Samozřejmě můžete vždy podlahové topení nechat nainstalovat zpětně, to se však nejen může zbytečně prodražit, ale také si přidáváte práci navíc.

Nenechte terénní úpravy zahrady na poslední chvíli

Již zmiňované rozvody souvisí i s dalším bodem, na který bychom měli myslet už při dokončování hrubé stavby. Pokud například chcete na zahradě bazén či zahradní domek, altánek nebo terasu, je třeba včas natáhnout potřebnou kabeláž, respektive provést úpravy terénu.

Pokud máte zrovna na stavbě bagr, zabijte dvě mouchy jednou ranou a nechejte vyhloubit jámu pro budoucí bazén, přestože jeho samotnou výstavbu plánujete až za několik měsíců. Ušetříte tím nejen svůj čas, ale i peníze, kterých při stavbě domu bývá málokdy nazbyt.

Buďte flexibilní i kreativní

Jelikož je stavba domu časově i finančně náročná, může se snadno stát, že chtě nechtě překročíte svůj rozpočet, či se naopak vše protáhne na delší dobu, než jste čekali. Důležité je zachovat chladnou hlavu a snažit se reagovat co nejflexibilněji. To se týká zejména posledních úprav – pokud vám kvůli nečekaným výdajům nezbyly finance na vysněný plot, zkuste místo dalších půjček vymyslet levnější variantu či se například pokuste ušetřit tím, že do posledních úprav zapojíte rodinu či zručné známé. Představivosti se meze nekladou – pokud vám nezbyly peníze na krásný dřevěný plot, alternativou mohou být například velice populární gabiony, které lze postavit i svépomocí.

Nezapomeňte na včasné pojištění

V případě, že už je váš nový dům ve stavu, kdy se do něj můžete pomalu stěhovat, či ho alespoň začít zařizovat, neměli byste zapomenout na vhodné pojištění. Zatímco pojištění nemovitosti je pro nás obvykle standardem, na pojištění domácnosti už se často zapomíná. Mnoho majitelů domů si totiž neuvědomuje, že se jedná o dva velice rozdílné pojišťovací produkty.

Zatímco pojištění nemovitosti se vztahuje zejména na stavební části domu, tedy například samotnou stavbu či garáž, pojištění domácnosti chrání zařízení vašeho domova. Do této kategorie spadá nejen elektronika či nábytek, ale například také kuchyň. Pokud svou domácnost nepojistíte a ve vašem domě by například hořelo, můžete se snadno ocitnout v situaci, kdy vám pojišťovna neproplatí zničené spotřebiče či zbrusu novou kuchyň.

Tip na závěr: Konkrétně o kuchyni jsme připravili článek Jak vyrobit kuchyňskou linku svépomocí. Pokud máte kutilství v krvi, možná vás článek inspiruje k výrobě vlastní kuchyně.