Co by nemělo chybět v dílně každého kutila

Snem každého pořádného domácího kutila je vlastní dílna. Zařízení takového místečka pro sebe ale nespočívá jen v nákupu hromady nářadí. Chce to zapojit fantazii i rozum, aby byla dílna praktickým, ale i bezpečným místem pro všechny vykonávané práce. Co by tedy nemělo v těchto prostorách rozhodně chybět a na co nesmíme zapomenout? 

nastroje

 

Praktické regály, boxy a úložné prostory

Udržovat v dílně pořádek je opravdu velmi důležité, a to nejen z estetického a praktického hlediska, ale také kvůli bezpečnosti. Všechno nářadí, vrtačky, materiál a další věci si hezky uspořádejte do speciálních boxů na nářadí. Nezapomeňte si zaopatřit také kovové otevřené regály, do kterých boxy a další objemnější předměty nebo nástroje naskládáte. Jsou velmi praktické, protože do nich vidíme, a tak je vše ihned po ruce.

Také úložné boxy není na škodu vybírat v průhledném provedení. Velice praktický je pojízdný vozík na nářadí, který disponuje přehlednými zásuvkami a díky kolečkům se dá snadno přemístit. Další skvělou vychytávkou, kterou můžeme upotřebit také při úklidu garáže a sklepa, je děrovaná závěsná tabule z kovu, na které je veškeré nářadí uloženo přehledně a na dosah ruky.

Stůl do dílny neboli ponk

Pracovní stůl do dílny, jinými slovy také ponk, by měl kutilovi přesně pasovat. Vše závisí na činnosti, kterou nejčastěji vykonává. Při práci v sedě je potřeba stůl nižší, zatímco k drobným pracím s vrtačkou, které se provádějí zpravidla ve stoje, by měl být stůl až o 20 centimetrů vyšší. Kompromisem může být stůl s nastavitelnou výškou podle aktuální potřeby.

Pracovní deska musí být tvrdá, nejlépe z kovu, dobrý je také kvalitní masiv, který však musí být ošetřen voděodolnou vrstvou. Kutilské stoly mohou mít řadu dalších vychytávek jako kolečka pro snadné přemístění, praktické zásuvky, magnetickou lištu na nářadí, možnost složení a tak dále.

Tip: Menší dílna bývá často součástí garáže. Při jejím plánování tedy počítejte i s prostorem na zimní pneumatiky a předměty spojené s údržbou auta

vrtačka

Nářadí

Co by byla dílna bez pořádného nářadí. Chybět by neměl svěrák, sada šroubováků a klíčů, akumulátorová i příklepová vrtačka, různé druhy kleští a štípaček, bruska a pilky na kov i dřevo. Nepostradatelná jsou také měřidla a vodováha. Výborným pomocníkem, bez kterého se sice obejdeme, ale ušetří mnoho práce, je výkonný dílenský vysavač, který nás rychle zbaví nepořádku po vrtání a řezání. Důležitý je ale i běžný spotřební materiál. Mezi ten patří různé velikosti šroubů, matic a hmoždinek, vrtáky, hřebíky, brusné papíry nebo natěračské potřeby.

Tip: Pokud jste již vybaveni a hledáte projekt, do kterého byste se pustili, mrkněte na náš článek Jak vyrobit kuchyňskou linku

Nezapomeňte na svou bezpečnost

Také ochranné pracovní pomůcky a jiné bezpečnostní prvky by měly být v každé dílně téměř povinné. Ve výbavě nesmí chybět rukavice, ochranné brýle, sluchátka, případně i štít nebo respirátor – samozřejmě záleží na tom, jaké činnosti nejčastěji vykonáváte. Na dobře dostupné místo uložte také plně vybavenou lékárničku a hasící přístroj.